Stres przy budowie domu - Jak sobie z nim radzić? - Dopamina.com.pl

Stres w czasie remontu domu

Każda elewacja jest wizytówką budynku. Bez względu czy jest do dom jednorodzinny, blok mieszkalny czy biurowiec, elewacja budynku świadczy o gospodarzu. Jak się zabrać za odnowienie elewacji? Czy robić to samodzielnie i narazić się na długotrwały stres? Czy może lepiej zlecić to zewnętrznemu wykonawcy? 

Jak przed każdym innym remontem, tak samo przed odnawianiem elewacji pierwszym krokiem powinna być solidna, a przede wszystkim fachowa ocena stanu faktycznego. Co trzeba sprawdzić, żeby stres zminimalizować oraz nie narazić się na niepotrzebne wahania nastroju i stosowanie tabletek

Ocena tynków i ścian

Szczególną uwagę trzeba poświęcić poszukiwaniu ewentualnych rys i pęknięć. Jest to o tyle istotne, bowiem może to być oznaka poważnych uszkodzeń. Drobne rysy na elewacji to nie problem. Gorzej, gdy pojawią się długie pęknięcia, które mogą świadczyć o niestabilnym podłożu i fundamencie. W takim wypadku niezbędna może okazać się ekspertyza budowlana, aby zdiagnozować problem. Bez tego próba wyremontowania elewacji może być skazana na niepowodzenie. To, co zalepimy, zatynkujemy i zamalujemy po krótkim czasie znów będzie na zewnątrz, a problem nie zniknie. To proszenie się o kłopoty, a taki remont nie przyniesie oczekiwanych skutków; co więcej dołoży siwych włosów na głowie z powodu stresu.

Sprawdzenie systemu rynnowego

Konserwacja rynien to nie tylko wybieranie jesienią spadających liści, które zatykają odpływy. Przygotowując się do remontu elewacji trzeba sprawdzić ciągłość rynien (czy są między nimi jakieś przerwy) i ich szczelność. Cóż by to był za remont, gdybyśmy wymalowali na nowo ściany zewnętrzne, a po ulewie byłoby na nich pełno zacieków z nieszczelnych rynien.

Dach do weryfikacji

Przy okazji remontu elewacji warto zwrócić uwagę także na dach i sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych niepokojących oznak (wgniecenia, dziury, odklejona izolacja). Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnych warunków bezpieczeństwa przy kontroli poszycia dachowego. Wejście na wysokość może przyprawić o stres nie tylko tych, którzy mają lęk wysokości.

Bezstresowy remont elewacji

Wiedząc już co trzeba sprawdzić, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opłaca się to wszystko robić samodzielnie. Po pierwsze i najważniejsze – potrzebna jest fachowa wiedza. To, co na oko może wydawać się małym ubytkiem w ścianie, specjalista może ocenić zupełnie inaczej i wykryć dzięki temu poważną wadę konstrukcji. Po drugie – sprzęt. Aby rzetelnie zweryfikować stan murów, a przede wszystkim rynien i dachu potrzebny jest fachowy sprzęt np. podnośnik czy rusztowanie. Po trzecie – stres będzie nieodłącznym towarzyszem podczas całego remontu. Trzeba bowiem o wszystkim pamiętać, o wszystko zadbać, wszystko samemu kupić, przywieźć, rozładować. To proszenie się o rozstrój zdrowia.

Zamiast zlecać poszczególne rzeczy różnym osobom i wypożyczać sprzęt to z jednej wypożyczalni, to z drugiej, można od razu zlecić remont elewacji generalnemu wykonawcy. W Łodzi, na Śląsku, w Szczecinie czy na Podkarpaciu – wszędzie znajdzie się firma, która rzetelnie przeprowadzi remont elewacji, zabezpieczy sprzęt i ekipę budowlaną. Remont elewacji to ogromne wyzwanie, któremu nie każdy podoła, dlatego przed przystąpieniem do prac trzeba rozważyć wszystkie warianty.

Podziel się!