jak sprawdzić poziom serotoniny?

Jak sprawdzić poziom serotoniny?

Prawidłowy poziom serotoniny w organizmie jest kluczowy dla zachowania zdrowia psychicznego i istotnych funkcji m.in. układu pokarmowego. Ilość tego neurotransmitera ulega zmianom w związku z dostępnością pewnych związków dostarczanych z pokarmem. Istotna jest też jakość życia, aktywność fizyczna i stres. Zarówno nadmiar jak i niedobór serotoniny mogą wskazywać na istotne problemy zdrowotne, których nie należy bagatelizować. Krótko trwałe wahnięcia od normy można regulować dietą i zmianami life stylu. Jeśli jednak odczuwamy długotrwałe obniżenie samopoczucia, zaburzenia w popędzie seksualnym, a nawet podczas zasypiania to konieczne może być zbadanie poziomu tego neuroprzekaźnika w organizmie. Przeczytaj jak sprawdzić poziom serotoniny w organizmie?

Synteza serotoniny

Organizm syntetyzuje serotoninę w trzech podstawowych miejscach:

  • w ośrodkowym układzie nerwowym
  • płytkach krwi
  • błonie śluzowej układu pokarmowego czyli w jelitach

Do syntezy tego neuroprzekaźnika niezbędny jest tryptofan. Tryptofan jest tzw. prekursorem serotoniny i to jego przekształcenie następuje w procesie syntezy serotoniny. Przy okazji musisz wiedzieć, że l-tryptofan jest składnikiem niektórych pokarmów, którego organizm nie produkuje samodzielnie. Musimy dostarczać go z zewnątrz wraz z pożywieniem.

Do prawidłowego przebiegu procesu syntezy serotoniny niezbędne są także: węglowodany złożone, kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B.

Z ciekawostek warto wiedzieć, że aż ok. 95% zasobów serotoniny znajduje się w układzie pokarmowym.

Przeczytaj też: Co to jest serotonina?

Utrzymywanie prawidłowego stężenia serotoniny

Prawidłowe stężenie serotoniny w organizmie to klucz do długowieczności, zdrowia psychicznego i właściwego funkcjonowania układu pokarmowego. Serotonina wpływa też na jakość snu i popęd seksualny. U kobiet odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego, a u wszystkich – kobiet i mężczyzn – wspiera prawidłową krzepliwość krwi.

O ile w organizmie nie występują istotne zaburzenia lub choroby to prawidłowe stężenie serotoniny najprościej utrzymywać dzięki prawidłowej diecie, odpowiedniej ilości regularnego wysiłku fizycznego i regularności trybu życia. Warto też minimalizować ekspozycję na długotrwały stres, który ma silne działanie dewastujące dla działania układu serotoninergicznego.

Podnieść poziom serotoniny może również ekspozycja na słońce.

Nocą – przede wszystkim podczas zasypiania – poziom serotoniny ulega zmniejszeniu. Dlaczego? Ponieważ jej zasoby są zużywane do produkcji melatoniny, której serotonina jest prekursorem.

Badanie poziomu serotoniny

No dobrze, ale jak sprawdzić poziom serotoniny jeśli zajdzie taka konieczność?

By sprawdzić poziom serotoniny w organizmie koniczna jest wizyta w laboratorium analitycznym.

Oznaczenie poziomu hormonu 5-hydroksytyroniny – bo tak brzmi nazwa chemiczna serotoniny – jest możliwe z krwi, moczu i płytek krwi. To skąd musisz pobrać próbki do badania powie ci lekarz diagnozując przyczyny twoich problemów zdrowotnych.

Przed badaniem serotoniny konieczne może być odstawienie niektórych leków np. morfiny, rezepiny czy litu. Także w tym przypadku koniecznie porozmawiaj z lekarzem i nie podejmuj decyzji we własnym zakresie.

O ile badanie z krwi nie stanowi większej tajemnicy to już badanie poziomu serotoniny z moczu wymaga nieco więcej starania.

Po pierwsze zanim przystąpisz do zbierania próbki moczu musisz udać się do punktu pobrań w którym będzie robiona analityka. Otrzymasz tam niezbędny do przygotowania próbki moczu stabilizator. Stabilizatorem jest kwas homogetyzynowy czyli 6N HCl w ilości 10ml. To ilość wystarczająca do stabilizacji 1 litra moczu. Dodaje się go już do pierwszej zbieranej (ale nie pierwszej dobowej!) ilości materiału do badania.

Badaniu podlega próbka dobowa co oznacza, że konieczne jest zebranie ok. 1 litra moczu. Warto wiedzieć, że pierwszą, poranną porcję moczu odrzucamy, ale ostatnia porcja moczu to pierwsza porcja moczu następnego dnia. Do zebranej próbki moczu należy samodzielnie dodać stabilizatora w niewielkiej ilości.

Zebrany materiał przekażesz do laboratorium, a wyniki otrzymasz średnio w ok. 1-9 dni.

Na zakończenie

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że udało mi się podpowiedzieć ci jak sprawdzić poziom serotoniny. W całym problemie wahań poziomów serotoniny jest zachowanie spokoju. Najczęściej nadmiar lub niedobór tego neuroprzekaźnika ma charakter przejściowy, który bez większego problemu można wyregulować zmianą diety i nawyków. Autodiagnoza i czytanie o możliwych przyczynach rozregulowania układu serotoninergicznego nie jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak objawy problemów z serotoniną utrzymają się dłużej koniecznie porozmawiaj z lekarzem, a do rozmowy tej dobrze się przygotuj od swojej strony. Im lepszej jakości informacje otrzyma od ciebie medyk tym trafniej będzie w stanie poprowadzić cię przez procedury leczenia.

Podziel się!