dopamina jak zwiększyć poziom dopaminy

Dopamina: Jak zwiększyć dopaminę – 7 naturalnych sposobów

Jak naturalnie zwiększyć dopaminę?

Czujesz, że nie masz dość energii, aby przetrwać dzień? Trudno jest ci skończyć zadania po ich rozpoczęciu? Czy łatwo Cię rozproszyć? A może masz trudności z koncentracją? Straciłeś zapał do życia? Czy to nie moment aby zastanowić się jak zwiększyć dopaminę?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, możesz mieć niedobór dopaminy i musisz zwiększyć jej poziom. Na pytanie „Dopamina jak zwiększyć jej poziom?” odpowiem w dalszej części artykułu. Na początku warto przypomnieć sobie czym w ogóle jest dopamina.

A zatem co to jest dopamina? Dopamina jest jednym z ponad stu neuroprzekaźników w ludzkim mózgu. Jest głównym posłańcem chemicznym mózgu odpowiedzialnym za motywację. Dopamina zapewnia poczucie satysfakcji po wykonaniu zadania. Produkowana jest również podczas uprawiania sportu, nauki czegoś nowego, ukończenia zadania lub projektu lub zdobycia upragnionego awansu w pracy.

Często nazywana „hormonem szczęścia”, dopamina stanowi siłę napędową ułatwiającą koncentrację, skupienie i produktywność. Jej odpowiednio wysoki poziom jest mocno związany z naszą zdolnością koncentracji uwagi, skupienia, do kontynuacji działania, motywacji i umiejętnością doświadczania przyjemności.

Jeśli jednak mamy niedobór poziomów dopaminy, może to powodować brak równowagi w naszym życiu. Brak dopaminy wiąże się z następującymi konsekwencjami:

  • Zmęczenie
  • Apatia
  • Brak skupienia
  • Zapomnienie
  • Zły humor
  • Trudności z koncentracją
  • Bezsenność
  • Pożądanie cukru
  • Niższa motywacja

Ludzie zdominowani przez dopaminę są zwykle skupionymi osobami typu go-getter. Niestety, wiele rzeczy, które ludzie robią, aby zwiększyć koncentrację i energię, kończą się wypaleniem.

Istnieje wiele niezdrowych sposobów rozwiązania problemu braku dopaminy. Na przykład wszystkie uzależniające używki takie jak nikotyna, kofeina i wypełnione cukrem i tłuszczem smakołyki są bardzo skuteczne w zwiększaniu poziomu dopaminy, ale mogą z kolei stać się główną przyczyną uzależniających zachowań w naszym życiu. W efekcie prowadzą do licznych problemów i zaburzeń. Dlaczego? Ponieważ to co zapewnia szybki wzrost poziomu dopaminy – swoisty dopaminowy zastrzyk – zakłóca naturalny proces produkcji dopaminy, powodując zmniejszenie produkcji dopaminy w perspektywie długoterminowej.

7 naturalnych sposobów na to jak podnieść dopaminę

Więc jakie są pewne, bezpieczne, zdrowe i naturalne sposoby na zwiększenie poziomu dopaminy, o które możesz zapytać?

Oto 7 najlepszych sposobów naturalnego zwiększenia dopaminy:

1. Jedz pokarmy bogate w tyrozynę.

Aby wytworzyć dopaminę, twoje ciało potrzebuje tyrozyny, którą można znaleźć w migdałach, bananach, awokado, jajach, fasoli, rybach i kurczaku.

2. Ćwicz regularnie.

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia fizyczne są jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla mózgu. Zwiększa produkcję nowych komórek mózgowych, spowalnia starzenie się komórek mózgowych i mogą zwiększyć poziom dopaminy w organizmie. Ćwiczenia związane są również z poprawą nastroju i ogólnie lepszym spojrzeniem na życie.

3. Naucz się medytować.

Ogólne korzyści zdrowotne medytacji zostały wykazane w setkach badań. Wiele z nich wykazało, że medytacja zwiększa ilość dopaminy, prowadząc do poprawy skupienia i koncentracji. Nawet jeśli dopiero zaczynasz medytować, istnieje wiele pomocnych medytacji z przewodnikiem dla początkujących, które pomogą Ci zacząć.

4. Skorzystaj z masażu.

Od dawna sugerowano, że jednym ze sposobów utrzymania wysokiego poziomu dopaminy jest unikanie stresu. Jest to praktycznie niemożliwe w dzisiejszych czasach. Jak wykazały badania, aby przeciwdziałać skutkom stresu warto skorzystać z usług masażystki/masażysty. Masaże zwiększają poziom dopaminy o prawie 30%, jednocześnie obniżając poziom kortyzolu (hormonu stresu).

5. Zdrowy sen.

Aby zapewnić naturalną produkcję dopaminy w mózgu, musisz upewnić się, że śpisz wystarczająco długo i wystarczająco dobrze. Może się to wiązać z koniecznością zmiany nawyków związanych np. z ilością czasu spędzanego przed ekranami telefonów komórkowych, laptopów czy telewizorów przed snem. Sen pomaga wszystkim komórkom w ciele naprawić i odnowić się. Zdrowy sen daje mózgowi czas i okazję na usunięcie toksyn, które gromadzą się w ciągu dnia, a także pomaga utrzymać połączenia i ścieżki komórek nerwowych aktywne i sprawne. Wykazano, że brak snu zmniejsza stężenie neuroprzekaźników, w tym dopaminy i ich receptorów.

6. Słuchaj muzyki.

Nic dziwnego, że słuchanie uspokajającej muzyki może zwiększyć przyjemne odczucia, poprawić nastrój, zmniejszyć stres i pomóc w skupieniu i koncentracji. Badania wykazały, że słuchanie muzyki pomaga podnieść poziom dopaminy w organizmie.

To pierwszych 6 sposobów na to jak zwiększyć dopaminę. Ostatni wiąże się ze stosowaniem suplementów wspierających prawidłową pracę mózgu i produkcję dopaminy.

Jak zwiększyć dopaminę  za pomocą suplementów?

7. Suplementy. Istnieje wiele suplementów, których zadaniem jest wsparcie prawidłowej pracy mózgu i pomagających zwiększyć dopaminę. Jedną z najskuteczniejszych formuł jest ta zawierająca trzy specjalne adaptogeny, o których wiadomo na pewno, że promują utrzymywanie zdrowego poziomu dopaminy. Chodzi o ashwagandhe, rhodiole i żeń-szeń w połączeniu z bezkofeinową zieloną herbatą i choliną.

Mieszanka ta promuje lepszą koncentrację i zwiększoną energię przy jednoczesnym zwiększeniu wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Preparaty takie są bezpieczne, opierają się o naturalne źródła składników. Są też powszechnie dostępne.  Idealny sposób, aby w naturalny sposób zwiększyć poziom dopaminy, aby poczuć się doładowanym energią, produktywnym i czujnym. Naturalne sposoby na zwiększenie dopaminy w postaci suplementów należy stosować odpowiedzialnie. Nadmiar jakiegokolwiek związku chemicznego – nawet badanego klinicznie na skuteczność i pozyskiwanego w sterylnie czystych laboratoryjnych warunkach – może być szkodliwy dla zdrowia.

Podziel się!